Posted on Leave a comment

Alyvuogių aliejus – nauda

Alyvuogių Aliejus – naudingi riebalai

Žmogaus organizmui riebalai yra būtini. Bet jų yra visokių rūšių. Yra gyvūninės kilmės riebalų , yra ir augalinės kilmės.
Vienas tokių augalinės kilmės riebalų pavyzdys – pirmo spaudimo alyvuogių aliejus . Šis aliejus yra Viduržemio jūros dietos dalis.  Apie šios dietos naudą ir  poveikį  sveikatai yra atlikta daug tyrimų. Šie tyrimai rodo, kad alyuogėse  esančios riebiosios rūgštys ir antioksidantai turi didelę naudą sveikatai, vienas iš faktorių – sumažina širdies ligų riziką.

Alyvuogių aliejus – kaip jis gaminamas ir jo maistinė vertė

Alyvmedis (lot. Olea), tai žemaūgis iki 12 m išaugantis medis yra auginamas tropinio ir subtropinio klimato juostose (lt.wikipedia.org).  bet mums labiausiai įdomus  Graikijos, Kretos salos, alyvmedžio (gr. ελιά) istoriją. Būtent Kretoje prasidėjo alyvmedžio istorija dar Mino kultūros epochoje 4,000 p.K.; Būtent Kretos šeimos iki šiol gyvena šalia alyvmedžių giraičių, kurios paveldimos iš kartos į kartą; Tik Kretoje, alyvmedžių giraitės laistomos rūpesčiu ir meile, o alyvuogių “sultys” iki šiol randasi iš kruopštaus darbo ir priežiūros, iš rankų pastangų, tradicinių spaudimo metodų. Yra žinoma, kad alyvuogių medis yra svarbiausias Viduržemio jūros regiono šalių medis. Archeologiniai ir istoriniai tyrimai sustiprina šį tikėjimą įrodymais ir faktais, kad alyvuogių medis, gyvuojantis daugiau nei 5000 metų, yra neatsiejama Viduržemio jūros šalių vietinės floros dalis, (Braudel:1985, Psilakis-Kastanas:2003). Kaip ir daugelis ilgus metus menančių medžių, šis medis taip pat kurį laiką augo savarankiškai ir nepriklausomai. Dar iki šiol yra vietų Viduržemio jūros regione, įskaitant Kretą, kur liko vienas kitas neprijaukintas atsiskyrėlis (Psilakis-Kastanas:2003). Tačiau, kai alyvuogės ir alyvuogių “sultys” buvo pradėtos naudoti, jos vis labiau ir stipriau imtos  naudodavo maistui ir kūnui.  Taip gimė mums žinoma  viduržemio jūros dieta, o  ilgainiui  atsirado natūralus poreikis naudingai įdirbti, auginti ir veisti alyvmedžius, o kitaip – ugdyti, plėsti ir skatinti alyvmedžių auginimą ir derlių.Taigi,  Kretos salos gyventojai vieni pirmųjų suprato, kaip “prijaukinti” alyvmedį dar priešistoriniame laikotarpyje.Daugiau informacijos

.

Ar tinka pirmo spaudimo alyvuogių aliejus kepimui ? Atsakymas – taip

Dažniausi klausimai apie aliejų

Taip , nes mes patys dalyvaujame aliejaus spaudime

Geras  aliejus prakiškai neturi tokio termino, bet patartina suvartoti iki naujo derliaus. Paprastai nustatomas 1-1,5 metų galiojimas nuo išspaudimo momento 

taip, visi kam jis patinka.

Alyvuogių aliejus tinka ne tik salotoms. Jį galima naudoti ruošiant ir kaštus patiekalus . Alyvuogių aliejų teko panaudoti net ir mazutui nuo rankų nuvalyti .  

spaudžiam kartą metuose, po derliaus nuėmimo

Daugiau informacijos suteiksime e-paštu: info@alyvuogiualiejus.lt

Saugokitės alyvuogių aliejaus klastočių

2019 metų rugsėjo mėnesį Italijos ir Vokietijos policija sulaikė nusikaltėlių gaują, kuri klastojo alyvuogių aliejų . Sulaikyto pakuočių vertė galėtų būti apie 1000000 eurų. Iš viso suimti 24 įtariamieji ir konfiskuota 150000 litrų padirbto aliejaus. Į minėta aliejų pridėta chlorofilo ir beta karotino, sakoma, kad gauja pietų Italijoje dažė prastesnį saulėgrąžų ar sojų aliejų ir vėliau jį pardavė kaip „aukščiausios kokybės pirmojo spaudimo alyvuogių aliejų“. Netikras aliejus buvo tiekiamas restoranams ir parduotuvėms Romoje, šiaurės Italijoje. Bet didžiausia dali buvo skirta Vokietijos rinkai. . Tyrėjų vertinimais, spėjama, kad aliejaus klastotojai per metus uždirbo iki aštuonių milijonų eurų.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *